Има ли повредени Македонци во експлозијата во Прага?

 Засега нема информации за повредени македонски државјани во експлозијата која се случи во центарот на Прага, јави дописникот на МИА од чешката метропола.

Според Паскал Стојчески, македонскиот амбасадор во Чешката Република, нема официјални информации за повредени Македонци во експлозијата која се случи во зграда во непосредна близина на Филмската академија за сценски уметности (ФАМУ) при што се евакуирани над 200 лица, а на 55 луѓе им е пружена медицинска помош.

Амбасадата по контакт со надлежните чешки органи очекува да ги добие потребните информации за евентуални повредени од Македонија.

Според екипите на прва помош, четири лица се со потешки повреди, а кај останатите се работи за полесни повреди. Додека се работи на откривање на причините за несреќата, сообраќајот во близина е блокиран и местото е обезбедено од полицијата. Според првичните информации се работи за експлозија на гас

најчитано сега