„Има ли доктор во авионот“ - драма на летот со српски туристи до Шарм ел Шеик

Авион со српски туристи полетал од сурчинскиот аеродром во 03:20 часот синоќа и се изгледало во ред.

Меѓутоа, после час и половина лет кон египетскиот Шрм Ел Шеик, 45-годишниот паднал пред очите на друг патник. Голема среќа што тој патник бил доктор, и тоа 42-годишниот кардиолог Далибор Драгишиќ.

-Човекот тргна до тоале. Седеше неколку места зад мене, а јас до излезот. Точно покрај мене, изгуби свест и падна меѓу седиштата - раскажал лекарот.

Драгиша за „Србија дене“ додал дека од скокнал и го задржал изнемоштениот човек после што го легнал на под за да се утврди што не е во ред.

-Неколку десетици секунди беше без свест. Јас му удирав шлаканици и му велев да диши. Токму кога помислив дека  срцев застој, затоа што немаше пулс на вратот, тој ги отвори очите. Во меѓувреме сите се разбудија, а стјуардесата викна: „Има ли доктор?“. А, покрај мене мојот пријател прибрано им вели: „Па, тој е доктор“.

Бидејќи на патникот му било подобро, го вратиле на седиште, но „дежурниот“ доктор неколку часа го прашувле дали е потребно да го приземјат авионот.

-Моето мислење е дека е синкоп, но дијагнозата ќе мора да ја постават колегите на земја - вели Драгишиќ.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

26.06.2019 - 08:56

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега