Илјадници луѓе се наоѓаат во карантин во Северна Кореја- тестиран и првиот сомнителен случај на коронавирусот

 

Илјадници луѓе се наоѓаат во карантин во Кесонг, град на југот на Северна Кореја, од страв од коронавирусот, а властите им доставуваат храна и друга неопходна помош на жителите, објавија денеска официјалните лица.

Според претставникот на Светската здравствена организација во Северна Кореја, Едвин Салвадор, првиот пациент за кој постои сомневање дека е заразен со вирусот корона, бил тестиран во таа земја, но резултатите не се јасни.

Ел Салвадор рече дека Министерството за јавно здравје на Северна Кореја го известило СЗО дека се сомнева во случајот на Ковида-19 во градот Кезон.

СЗО не спроведе тестирање во Северна Кореја, објави Си-Ен-Ен.

Салвадор не објасни детално зошто резултатите од тестот се сметаат за нецелосни.

Тој рече дека СЗО побарала од Северна Кореја да обезбеди информации за сомнителен случај на коронавирус.

Во тек е детално пребарување за контакти на лицето за кое постои сомневање дека е заразено, а идентификувани се 64 „први контакти“ и 3.571 „секундарни контакти“.

Според изјавата, тие ќе бидат ставени во карантин во државните објекти 40 дена.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

06.08.2020 - 15:09

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега