И го пресекол вратот за време на груб секс, па искрварела до смрт- нејзината сестра не може да се помири со пресудата

Кара Хјустон(25) од Англија се расплакува секој пат кога ќе помисли на три години помладата сестра и нејините последни моменти од животот.

21- годишната мајка на едно дете полека и до смрт искрварила откако Џејсон Гаскел, кој тврди сека за време на секса се случило несакајќи да и го пресече вратот. Осуден е за убиство од негрижа, а не за убиство, поради што Кара не може да се помири со пресудата.

Оваа девојка е една од 59 жртви во Британија за кои одбраната се заоснова на тврдење дека настрадале во несреќен случај за време на груб секс со обострана согласност.

Активисти и семејствата на жтвите протестираат против ваквата одбрана и истакнуваат дека се злоупотребува сексуалното минато на жртвите.

Кара тврди дека за време на сесот Џејсон држел нож под вратот на нејзината сестра во неговата куќа, а притоа и ја повредил вената и артеријата, па починала како последица на губење големо количество крв.

„Ја познавав сестра ми подобро од било кој и знам дека таа не би сакала таков секс. Мажите се бранат со груб секс но нема никој да го докаже или демантира тоа“ рекла Кара.

На судењето Џејсон рекол дека тие двајцата многу пиеле и дека ножот секогаш стоел под перницата за да се користи во сексуални игри. 

„Држел нож на грлото на на Лори, тврди дека сфатил дека нешто не е во ред кога таа нагло се тргнала. Според неговите зборови„Лора се превртела или паднала на ножот“ за време на секс, но Кара мисли дека тоа е целосна бесмислица.

“Лора била пијана и тој го искористил тоа, знаел дека имал нож под перница, а таа не паднала случајно на ношот“ рекла Кара.

Тој е осуден на шест години затвор за убиство од немарност, а Кара и нејсините родители не можат да се помират со оваа пресуда и не можат да веруваат како судијата може да верува на човек кој спиел со нож под својата перница.

За жал таквите случаи не се реткост, а Грејс од Тексас е уште една таква жртва.

Минатата година 22- годишно момче за задави откако го запознала на Тиндер, додека со ранец патувала низ Нов Зеланд.Убиецот тврдел дека Грејс барала од него да ја дави додека имаат секс и дека била инспирирана од филмот „50 нијанси сиво“.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

12.12.2019 - 10:05

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега