Хрватска ги олабавува мерките: Епидемијата е спречена во вистинско време

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ најави „релаксирање“ на рестриктивните мерки воведени поради ширењето на вирусот Ковид-19.

Тој денеска изјави дека во првата фаза Хрватска реагирала многу добро зашто во вистинско време мерките го забавиле ширењето на вирусот и најави олабавување на мерките.

Пленковиќ по состанок со здравствени експерти од Хрватска и странство изјави дека 16 луѓе починале, а стапката на смртноста е многу ниска во првите неколку недели, пренесува загребски Индекс.

Пленковиќ рече дека рестриктивните мерки мора да се спроведуваат, но оти е постигнат добар баланс.

-Мораме да ги спроведуваме рестриктивните мерки, но со што е можно понормално фунцкионирање на стопанството. Целта е релаксираните мерки да не ја загрозат епидемиолошката ситација, рече Пленковиќ.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

06.04.2020 - 19:23

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега