Хрват повреден во експлозијата во Бејрут: „Мојата операција траеше 4 часа, сега се чувствувам подобро“

 

Хрватски државјанин е повреден во грозоморната експлозија на магацинот на амониум нитрат во Бејрут, но нема загинати  хрватски државјани, соопшти вчера Министерството за надворешни работи и европски работи (МВЕП).

„Во моментот на експлозијата, во Бејрут имало 11 хрватски морнари, од кои едниот е полесно повреден. Засега нема официјални податоци дека некој од хрватските граѓани е убиен“, одговори МВР.

Станува збор за морнарот Бранко Перошевиќ, кој е опериран и сега е добро, како и другите 10 морнари од бродот Град Рим.

Готвачот од Славонија, на кој му се ампутирани раце и нозе, упатил порака за благодарност до лекарите, болничкиот персонал и почесниот конзул во Бејрут, пренесува ХРТ.

„Сè е точно и се чувствувам подобро. Мојата операција траеше четири часа и мина добро. Сега се чувствувам подобро“, вели Перошевиќ.

Хрватските морнари се враќаат на 21 август.

Товарен брод каде работеа хрватските морнари е специјализиран за транспорт на возила и пристигал во пристаништето во Бејрут шест часа пред експлозијата. Бродот, кој требаше да биде продаден наскоро, претрпе значителна штета и во тек е проценка на штетата.

Поради воведувањето дводневна вонредна состојба во Бејрут, враќањето на хрватските морнари е планирано за 11 август е пролонгирано е до 21 август.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

07.08.2020 - 12:17

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега