Хоспитализиран наследникот на починатиот патријарх Иринеј – и тој е заразен со коронавирус

Митрополитот Хризостом, кој го наследи српскиот патријарх Иринеј кој почина од коронавирус, е позитивен на Ковид 19, соопшти СПЦ.

Тој е сместен на Инфективната клиника во Белград.

Хризостом беше именуван за наследник на патријархот до изборот на новиот поглавар на СПЦ.

Иринеј почина од Ковид 19 откако претходно ја предвоидеше литургијата на владиката црногорски Амфилохије кој исто така почина од компликации на овој вирус.

Митрополитот Хризостом ја предводеше погребната литургија на српскиот патријарх Иринеј.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

04.12.2020 - 22:09

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега