Хорор во Србија: Во куќата имале легло на змии- само во спалната пронашле 5

Садета Колбаш од Руски Крстур, место во општина Кула,Србија минатиот месец пронашла наезда змии во нејзината куќа, а нејзината ќерка Сања Кусиќ изјави дека во агонијата која траела со денови, нашле по 5 или 6 влекачи во скоро сите простории од нивниот дом. Тие велат дека никогаш немало влага во куќата.

Според Сања, сè започнало една вечер кога нејзината мајка Садета видела како нешто се движи во ходникот на ламинатот, мислејќи дека гол полжав

- Кога запали светло, виде змија која застана за момент. Од страв, мајка ми излета од ходникот и истрча назад кон другиот дел од куќата каде што живеат снаата и брат ми, и почна да вреска и да повикува на помош. Сепак, змијата отползе под ламинатот и исчезна кога брат ми влезе во куќата - започнува Сања.

Таа вели дека никој не спиел цела ноќ, но дека змијата не се појавила.

- Утрото кога се раздени, мајка ми го извади целиот ламинат од ходникот и го фрли, мислејќи дека змијата излегува од дупката, и купи нов. Таа ја покри пукнатината на влезната врата, што е многу мала. Пукнатината беше затворена и инсталиран е нов ламинат. Мислевме дека проблемот е решен, кога по неколку минути, мајка ми ја забележа змијата на новиот ламинат повторно- вели Сања.

По неколку часа истиот ден, снаата на Садета видела змија во аголот до вратата, додека самата Садета влегла во собата и видела друга на паркетот.

Со цел да им помогнат на Колбаши, пријателите и членовите на семејството се вклучија во акцијата за пронаоѓање на легло.

- Тие змии беа бебешки змии долги околу 20 сантиметри и тенки како сламака. Започнаа од бањата каде најдоа неколку од нив, влегоа во една соба, извадија неколку летви и фатија уште 5 или 6, пет во спалната соба и уште една во друга просторија,  беа фатени вкупно 14 змии - вели ќерката на Садета.

Сето ова, забележува таа, траело 4 дена. За да се ослободат од змијските легла, целата куќа била попрскана со хлор.

- Се јавивме и во Заводот за заштита на природата, но никој немаше решение за ваков проблем. Ми рекоа дека треба да добијат наредба да излезат на теренот и кога ќе дојдат, ќе ја земат змијата и ќе ја однесат до блискиот канал. Кога им реков дека е наездо од змии и дека не знаеме од каде потекнуваа, тие ми рекоа: „Тогаш не можеме да ви помогнеме,  не можеме да бидеме со вас 24 часа на ден и да ги чекаме змиите“ и ми предложија ако видам змија да ја покријам со кофа и потоа ги повикувам да ја земат - објаснува соговорникот.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

17.09.2020 - 09:08

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега