Хорор во Германија: Во експлозијата едно лице загина, а 25 се повредени

Едно лице загина во денешната експлозија во стан во германскиот град Бланкенбург, соопшти портпаролот на полицијата.

Во експлозијата се повредени околу 25 лица, јави германската новинска агенција ДПА.

– Не може да се исклучи можноста за други повредени во инцидентот, рече полицискиот портпарол.

Засега не се познати причините за експлозијата, ниту за сериозноста на повредите на лицата кои биле во зградата.

Експлозијата се случи во зграда во 08:40 утрово, а во близина се лоцирани градинка и основно училиште. Претставник на градинката соопшти дека околу 100 деца биле преместени во други објекти.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

13.12.2019 - 11:56

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега