Холандски научници откриваат: Жените кои го пијат овој напиток имаат потенок струк

Неодамнешно истражување објавено во научно списание открива дека жените кои редовно пијат чај имаат потенок струк.

По проучувањето на неколку студии и мета-анализа на ефектите што ги има зелениот, белиот и црниот чај врз телесната тежина, научниците од Холандија заклучиле дека природните состојки на чајот (катехин и кофеин) помагаат во зголемувањето на енергијата и потрошувачката на калории. Исто така, овие состојки го зголемуваат разложувањето на маснотиите во телото.

Ттреба да се спомене дека чајот е многу погоден за желудникот и дигестивниот систем, а научниците широко откриваат како одредена храна, вклучително и чајот, може да го зголеми бројот на добри бактерии во цревата и со тоа да ја обнови цревната флора.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

29.07.2020 - 21:57

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега