Хеликоптери од Хрватска наскоро ќе пристигнат во Украина

 

Хрватскиот министер за одбрана Марио Баножиќ изјави во Одеса дека очекува наскоро во таа земја да пристигнат 14-те транспортни хеликоптери што Хрватска ѝ ги донира на Украина.

Неговиот украински колега Олексеј Резников изјави дека се размислува за обука на украински инструктори за деминирање во Хрватска. Баножиќ вчера беше во еднодневна посета на Украина, каде во Одеса се сретна со својот украински колега Резников.

На прес-конференцијата, како одговор на прашање на украински новинар, рече дека очекува наскоро да биде завршен трансферот на хеликоптерот. Хрватска и донира на Украина 14 транспортни хеликоптери, од кои дванаесет се модели МИ 8 МТВ-1 и два модели МИ 8 Т. Резников ја нарече Хрватска голем пријател на Украина и му се заблагодари на Баножиќ за неговиот личен ангажман во помагањето на Украина.

„Вашите луѓе ја знаат трагедијата на Вуковар, знаат каков е споменот на загинатите, какво е мачењето на цивилите. Знаете како да ја зајакнете одбраната кога имате непријател“, изјави украинскиот министер, пренесе Хина. Украина ја доби првата помош од Хрватска на 28 февруари, четири дена по почетокот на инвазијата.

„ Братската нација Хрватска помогна да се спротивстави на руската агресија, но и ги протера своите сили од области како Харков, Суми и Киев“, рече Резников.

Тој додаде дека Хрватска има одлично искуство во деминирање и затоа се размислува за обука на украински инструктори во Хрватска.

Баножиќ истакна дека хрватскиот народ, поради искуството од Татковинската војна, знае низ што поминува Украина, дека стои на нејзина страна, дека оваа поддршка ќе продолжи колку што е потребно и дека е убеден во победата на Украина. Тој на Резников му подари реплика на водената кула Вуковар и телото на неактивирана граната калибар 120 милиметри што била испукана кон неговото родно Винковци за време на Татковинската војна.

Украинскиот министер на Баножиќ му подари шрапнели и традиционална украинска кошула, соопшти Министерството за одбрана.

30.03.2023 - 14:23

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега