Хаос во Карпош: Претепано дете од своj врсник пред училиште

Мајка од Скопје пријавила во полицијата дека пред два дена, околу 21.40 часот, син ѝ бил нападнат во училиштен двор во скопската населба Карпош.

Според пријавеното, зад нападот стоел друг малолетник со кој претходно се расправале.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот, велат од МВР.

До полицијата вчера стигнала уште едн пријава за насилство во Скопје.

Татко пријавил дека викендов неговиот малолетен син бил нападнат во Центар од едно лице.

Полицискиот билтен речиси секој ден е полн со тепачки помеѓу врсници, што неретко се случуваат во училишните дворови.

По тој повод, пред два дена министерот за образование, Јетон Шаќири, рече дека врсничкото насилство не е одговорност само на Министерството за образование и наука, туку сите институции треба да се вклучат во превенција на оваа појава.
Министерот препорача Бирото за образование и наука да продолжи со обуки на наставниците на таа тема, а општините да бидат повнимателни во менаџирањето на училиштата. Ги повика и родителите на добра соработка.

21.02.2024 - 16:44

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега