Гвардиола подготвен да остане во Манчестер Сити доколку клубот биде префрлен во четвртата дивизија

Тренерот на Манчестер Сити, Јосеп Гвардиола верува дека клубот успешно ќе го надмине предизвикот за отстранување од европското натпреварување. Во февруари, УЕФА го избрка Манчестер Сити од европските  натпреварувања две сезони, а исто така го казни и со 30 милиони евра.

Според истрагата, англискиот клуб не ги прикажал во целост приходите од спонзорство во извештаите од 2012 до 2016 година. Манчестер Сити има намера да поднесе жалба до „CAS“.

– Сè уште не е готово. Клубот смета дека ова е неправедно, па затоа ќе се жалиме. Верувам 100 проценти во клубот и во она што го прават. Ми ги објаснија причините. Разговаравме. Ќе се бориме против начинот на кој се боревме секој ден пред крајот на сезоната. Ако се пробиеме во ЛШ, ќе играме во него.

Дали ќе останам во клубот ако бидеме префрлени во лига 2? Зошто да заминам? Реков дека го сакам овој клуб, сакам сè тука, ќе останам, без разлика што ќе се случи, изјави Гвардиола.

Според британските медиуми, клубот може да биде казнет во Англија со одземање на шампионската титула во 2014 година и трансфер во Лига 2 (четврта дивизија).

 

 

 

Добивајте вести на Viber

20.02.2020 - 21:16

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега