Гутереш: Шансите за сузбивање на ширењето на коронавирусот се сѐ помали

 

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш изјави денеска дека сузбивањето на коронавирусот во светот е можно, но шансите се мали.

-Не е време за паника, време е да се биде подготвен, потполно подготвен, рече Гутереш.

Тој наведе дека сега е времето сите земји да ги интензивираат напорите и да сторат сѐ што е во нивна можност да се запре ширењето на вирусот.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

28.02.2020 - 20:29

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега