Груби: Владата ќе субвенционира приватни компании кои ќе вработат Албанци

Владата ќе ги субвенционира приватните компании кои ќе вработат Албанци или граѓани од другите помали етнички заедници, најави вечерва во гостувањето на ТВ21 првиот вицепремиер Артан Груби.

Груби додаде дека оваа мерка во Влада ќе се разгледува во следниот период.

-Доколку приватни компании вработуваат Албанци или граѓани од другите помали етнички заедници ќе ја разгледаме можноста да ги субвенционираме овие компании. Сите компании кои ќе ја запазат правичната застапеност ќе бидат помогнати од Владата“, истакна Груби.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

16.09.2020 - 22:55

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега