Груби: Имаме договор со СДСМ за да ја водиме земјата четири години, Алтернатива е добредојдена

Првиот вицепремиер Артан Груби, зборувајќи за иднината на Владата, вечерва во гостување на ТВ Алсат рече дека ДУИ и СДСМ имаат договор да ја водат државата четири години.

Локалните избори не се поврзани со централната власт, а владејачкото мнозинство е стабилно, вели Груби, кој додава дека се направени многу чекори да се води земјата напред, а Зоран Заев бил клучниот човек што ја унапредил европската перспектива на Македонија.

Според Груби, Алтернатива е добредојдена во власта затоа што веќе била дел од плодна и продуктивна коалиција со СДСМ и ДУИ, а партијата има слични гледишта како владините партнери, меѓу кои најважна е нејзината желба за европско интегрирање на земјава.

 

30.11.2021 - 22:43

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега