Гром удри во црква и усмрти најмалку 16 луѓе

 

Најмалку 16 лица загинале во Руанда, кога гром удрил во црква на Адвентистите од седмиот ден.

Вкупно 14 лица загинале на лице место, а двајца починале подоцна во болница, соопшти денеска градоначалникот на округот Наругуру.

Во инцидентот биле повредени 104 лица кои веднаш биле испратени во болници и други медицински центри. Тројца биле во критична состојба но почнале да се опоравуваат.

Повеќето повредени денеска се пуштени дома.

 

 

 

12.03.2018 - 11:00

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа