Грицкањето нокти е најштетна навика - ќе се згрозите кога ќе чуете што се може да се случи

Грицкањето нокти е навистина штетна навика, а секој пат кога го правиме тоа ризикуваме да навлечеме секакви вируси и бактерии на себе кои можат да бидат опасни.

Така сите вируси и бактерии го напаѓаат телото, имунитетот слабее, а така влијанието на бактериите станува се поразлично.

Нема граница за нив кога ги ставаме прстите и ноктите во уста, а тоа може да резултира со настинка, грип, желудочни проблеми и други болести.

Проблемите ги прават сите илјадници микроорганизми од под ноктите и бактериите од устата кои кога доаѓаат во контакт, прават проблеми.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

10.02.2019 - 15:31

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега