Гостиварец ќе плати висока казна - обвинет е за пренесување на бруцелоза

Гостиварец е обвинет за пренесување на бруцелоза и од страна на јавен обвинител побарано е да плати парична казна од 100 дневни глоби, односно вкупно 2.000 евра.

Тој не постапил според прописите и решението за спречување на заразни болести кои од животните се пренесуваат кај луѓето и при контрола во неговото одгледувалиште во гостиварското село Рибница потврдено е присуство на бруцелоза кај овците и козите.

 

27.10.2021 - 10:03

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега