Гори Далмација: Во Хрватска големо пожар- пожарникарите два дена се борат со огнот (ФОТО)

Околу 150 хектари борова шума изгоре во пожар кој избувна во неделата во Сутина, недалеку од Муча во Хрватска, а пожарникари го гасат и денес.

„Денес спречивме ширење на пожарот од западната страна, додека пак на источната пожарникарите се уште се обидуваат да го стават под контрола“ рекол командирот на против пожарната служба.

Во гасење на пожарот учетвуваат 32 пожарникари и девет возила, но за среќа не е закана за куќите.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

25.03.2019 - 16:43

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега