Големо откритие на Флорида: Под средно училиште пронашле 145 гробови

Под училиште на Тамб на Флорида пронајдени се околу 145 сандаци за кои се верува дека припаѓаат на историдки гробишта од 20 век.

Школскиот одбор соопшти декатехничари нашле јасни докази за гробишта на подрачје на средното училиште Кларенс Леон Кинг.

Управата на училиштто смета дека остатоците од гробиштата се од раните 1940 години, а училиштето е отворено во 1960 година.

Потпарол на училишниот одбор рекла дека надлежните служби започнале истрага минатиот месец, откако добиле дојава дека училиштето се наоѓа на локација над поранешни гробишта.

Сандаците се најдени на слебочина од 3-5 метри под земја, а според историски извори на таа локација може да се наоѓаат и до 250 гроови на Афроманериканци.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

21.11.2019 - 10:19

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега