Голема загуба: Почина познат српски актер

Некогашниот управник на Театарот на Теразија, актерот Војислав Воја Мириќ почина во Белград на 87. години.

Ќе остане запаметен по улогата на Ахмед Нерудин во филмот „Дервишот и смртта“ и по бројните улоги во разни српски воени филмови.

Воја Мириќ бил член на Југословенскиот драмски театар и Белградскиот народен театар.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

24.04.2019 - 08:30

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега