Голем удар за Меркел - сестринската партија со најлоши резултати последниве 60 години

Според анкетите, на вчерашните избори vo Bavarija Демохристијанската опција освоила 35,5% од гласовите, што е најслаб резултат во последните 60 години, a Социјалдемократите пак imaat 10% од гласовите, што е нивен рекорден неуспех.

Според ваквите резултати на ЦСУ ќе ѝ треба коалициски партнер ако сака да продолжи да владее со најголемата германска покраина. 

Овој пораз во Баварија се смета за тежок удар за канцеларката Меркел.

 

 

 

15.10.2018 - 10:28

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега