Голем скок на цената на нафтата - прогнозите на експертите најавуваат 85 денари литар гориво

Цените на нафтата скокнаа само вчера за над два отсто бидејќи американските санкции го ограничија иранскиот извоз на оваа суровина, нагризувајќи ја глобалната понуда.

Северноморската нафта „брент“ ја достигна највисоката цена од мај оваа година, од 80,47 долари за барел, што е скок од 1,63 долари или за преку 2,0 проценти, пред незначително да се спушти на околу 80,40 долари на утринското тргување во 7:30 часот по ГМТ. Трендот на рас продолжи и денеска кога цената надмина 81,2 долари за барел што е нов рекорд.

Некои трговци прогнозираат дека цената на „црното злато“ ќе оди дури и до 100 долари за барел.

Ваквите прогнози ни најавуваат дека на врата ни чука нова нафтена криза а 100 долари за барел некако силно потсетуваат на 2008 година.

Во такви услови веројатно литар гориво ќе чини близу 85 денари.

 

 

 

 

25.09.2018 - 18:47

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега