Голем штрајк на британските железничари

 

Во Велика Британија денеска започна најголемиот штрајк на железницата во последните 30 години во Велика Британија, кога десетици илјади работници ги напуштија своите работни места поради спор околу платите, работните услови и работните места. Овој штрајк може да биде почеток на понатамошни акции во индустријата, но и во целата економија во наредните месеци.

Штрајкот започна рано наутро и се очекува да учествуваат над 40.000 работници кои, како што е најавено, се очекува да штрајкуваат во вторник, четврток и сабота, што ќе доведе до исклучување на железничката мрежа. Поради штрајкот затворено е и лондонското метро.

Премиерот Борис Џонсон, кој е под притисок да стори што е можно повеќе за да им помогне на граѓаните да се справат со најтешката економска криза во последните децении, рече дека индустриската акција дополнително ќе го забави закрепнувањето на претпријатието од пандемската криза.

Синдикатите најавија дека штрајковите на железницата би можеле да го означат почетокот на летото на незадоволство на кое ќе им се придружат наставниците, медицинските лица, комуналните работници, па дури и адвокатите вклучени во индустриските акции. Сето ова се случува во светло на големи поскапувања на храната и горивата, кои ја туркаат инфлацијата кон стапка од 10 проценти.

Штрајковите се одржуваат во време кога патниците на британските аеродроми се соочуваат со хаос поради доцнења и откажувања во последен момент поради недостиг на персонал, а многу Британци мораат да чекаат со месеци за нови пасоши поради доцнење во обработката.

Иако британската економија првично покажа силно закрепнување од пандемската криза, комбинацијата на недостиг на работна сила, прекини во синџирите на снабдување, инфлација и трговски проблеми по Брегзит доведоа до ризик од рецесија.

Владата вели дека обезбедува дополнителна поддршка за милиони најсиромашни домаќинства, но нагласува и дека зголемувањето на платите над стапката на инфлација ќе ја потресе економијата.

21.06.2022 - 11:06

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега