Голем напредок во медицината - успешно пресадена човечка глава

 

Научниците успешно изведоа трансплатација на глава од леш и се спремни истиот зафат да го направат на жив човек.

Хирургот Серџио Нагаверо стана познат по тврдењата дека работи на трансплатација на човечка глава, додавајќи дека успешниот тест е доказ дека проектот е остварлив. Изведената операција на лешот, покажала дека со иновативните техника за поврзување на рбетот, нервите и крвните садови, успешно може да се спојат две тела. Според него, трансплатацијата на глава би можела да се изврши за 18 часа.

Поради контроверзниот проект дека ќе успее да изврши транспатација на глава, тој предизвика бурни реакции во јавноста, а неговиот прв пациент е Русинот Валери Спиридинов, чија глава ќе биде замрзната и ќе биде пресадена на тело на донатор.

Пред да се направи тестирање на леш, биле вршени трансплатации на глувци и мајмуни, а сега за сеа не се знае дали доколку зафатот биде успешен, пациентот ќе има срцеви заболувања и дали ќе може да се прилагоди на новото тело.

 

 

 

17.11.2017 - 18:14

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа