Го оставате полначот во штекер откако е полн мобилниот? - правите грешка

Често се случува полначот од мобилниот телефон или лап-топот да го оставиме во струја, а да го исклучиме уредот.

Голема грешка е да го правиме ова бидејќи така повеќе трошиме електрична енергија, но освен тоа секако постои и безбедносна причина.

Ако останат полначите вклучени сами во струја, за година трошат 2,628 киловати струја.

Едно истражување покажало дека ако се остават сите полначи во еден град по полнењето во штекер, би можело да снема електрична енергија.

 

 

 

08.11.2017 - 22:43

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега