Го корнеме и газиме како да е трева а лекува 1.000 болести

 

Тушт е горчлива и солена билка која често се користи во медитеранската и индиската кујна. Половина шолја тушт содржи повеќе од 1.000 IUs витамин А, што ja прави најевтината здрава храна на светот. 

 

За лек се користи надземниот дел во свежа состојба и тоа за намалување на крвниот притисок и шеќерот во крвта.
Во стари времиња се употребувало против глисти.
Туштот содржи витамин Ц, минерали, омега 3 масни киселини.
Туштот е особено добар за децата.

Оваа билка расте по бавчите, лозјата и по песокливи места.

 

 

 

21.09.2017 - 23:22

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа