Глетка од која занеме Балканот- езерото пресуши, па испливаа куќи, цркви и гробови

 

Откако во БиХ поради лошита хидролошка година и зголеменото произведување на електрична енергија ги доведоа Јабланичкото и Рамското езеро до најниско ниво во последните неколку дена, со дрон е снимено како денес Рамското езеро изгледа.

Глетките кои се забележани одземаат здив, а некои изгледаат како да не се од оваа земја.

Пред неколку дена, објавени се снимки на кои се гледаат остатоци од куќи, гробови, џамии кои „испливале“ при ресушувањето на езерото. Имено на дното од езерото било потопено селото Копчиќ во кое некогаш живееле луѓе.

 

 

 

19.05.2017 - 20:12

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа