Глетка како од хорор филм во Австралија: Птици паѓале од небото со крв во очите (видео)

Скоро 60 птици оддеднаш панале од небото во близина на основното училиште во Јужна Австралија.

Очевидци биле ужаснати, а се сомнева дека птиците биле отруени.

„Изгледаше како хорор филм, десетици птици паднаа од небото со крв во очите, изгледаше како хорор филм“ рекол случаен минувач за „Гардијан“.

„Само две или три птици угинаа, останатите само паднаа на земја, а крв имаше насекаде“ рекол еден од спасувачите кој од вкупно 60, спасил само две птици.

Меѓу мртвите птици имаше корал кој се смета за штетник во Јужна Австралија, а локалниот совет го одобри истребувањето на овој вид. Меѓутоа, повеќето од убиените птици припаѓале на други видови, а меѓу нив имало и заштитени видови.

Се верува дека се работи за масовно труење.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

15.07.2019 - 18:43

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега