Ги почитувала сите мерки за заштита, а сепак заболела од коронавирусот- Мајра имала и трансплатација на белите дробови(ВИДЕО)

Мајра Рамирез вели дека ги почитувала сите мерки за заштита од коронавирусот, а тогаш е примена во болница со симптоми на коронавирусот.

Оваа млада девојка дошла во Итната помош на 26 април и само неклку минути откако се јавила на своето семејствио, започнало нејзиното мачно искуство.

„Сè што се сеќавам беше дека ме ставија да спијам пред интубација, а потоа започнаа шест недели ексклузивни кошмари“, изјави таа за Си-Ен-Ен. „Честопати сонував дека се давам, веројатно затоа што не можев да дишам“.

Коронавирусот сериозно го уништи моето тело, бели дробови беа неповратно оштетени, а другите органи почнаа да се влошуваат, рече таа. Откако поминала повеќе од еден месец на респиратор, нејзиното семејство пристигнало од Северна Каролина за да се збогуваат затоа што, вели таа, лекарите рекле дека не се сигурни дали таа ќе преживее.

Сепак, имаше една опција да се спаси нејзиниот живот: двојна трансплантација на белите дробови.

„Не би преживеала без трансплантација“, рече Др. Акит Бахрат, службеник за торакална хирургија во Чикаго, додаде дека Рамирез имал повеќе компликации поврзани со вирусот.

Фактот дека била млада и здрава, вели таа, ја направи добра кандидатка за ретка постапка.

„Се гледав себеси и не можев да го препознаам моето тело“, рече Рамирез, откако се разбуди во болницата. „Не можев да зборувам, едвај можев да го кренам прстот, не можев да се движам. Многу ме болеше. Бев ужасно збунета“.

Сега, Рамирез е првата Американка која се подложува на оваа постапка по борбата против коронавирусот, се вели во изјавата на северозападна медицина. Поминаа скоро два месеци од операцијата и таа се опоравува дома. Таа вели дека сè уште е слаба и тешко дише.

Таа е една од повеќе од 4,6 милиони Американци заразени со коронавирус. Загинале најмалку 154.860 луѓе.

„Ова не е измама“, рече таа. „Овој вирус е реален, тоа ми се случи“.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

05.08.2020 - 11:41

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега