Ги јадете секој ден, а го уништуваат вашиот нервен систем: Избегнувајте ги овие 5 намирници

Со сите групи намирници мора да бидете умерени, особено со овие 5.

Треба да се грижите што внесувате во вашиот организам. Одредени намирници можат да предизвикаат бес, лутење и нагла промена на расположението.

Храната може да ни помогне во закрепнувањето на организмот, да го зајакнеме нашиот имунитет, но исто така одредени намирници можат да предизвикаат големи тегоби.

Овие намирници можат да го нарушат нервниот систем и да предизвикаат нагла промена на расположението, а на крајот и депресија:

1. Сол

Внесувањето на солта во големи количини во организмот може да ја блокира работата на жлездата која што лачи адреналин кој што е одговорен за енергија и расположение на самата личност. Доколку претерате со внесување на солта во вашиот организам може да се чувствувате уморни и раздразливи.

2. Слатки работи

Слатките работи се дозволени да се внесуваат во минимални количини во организмот. Иако сите ги сакаме, тие предизвикуваат пад на концентрација и агресивност.

3. Лута храна

Намирниците кои што го забрзуваат метаболизмот, како ѓумбир, рен или пак чили пиперче - се добри, но не додека сте под стрес.

По внесувањето лута храна во организмот вие добивате нова енергија, но истата може да се измеша и со стресот.

4. Кафе

Кофеинот поттикнува забрзано создавање на хормон на стрес. Едно кафе дневно е целосно доволно.

5. Црвено месо

Состојките на црвеното месо го зголемуваат нивото на допамин и норепинефин, а и двата се поврзани со зголемување на вознемиреност и стрес.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

02.07.2020 - 17:57

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега