Германскиот канцелар патува на Блискиот Исток во важна мисија

Германскиот канцелар Олаф Шолц патува на Блискиот Исток на дводневна турнеја во три земји со намера да склучи нови договори за снабдување со енергија и да воспостави нови сојузи во услови на глобални економски и геополитички превирања предизвикани од војната во Украина.

Од почетокот на мандатот во декември минатата година, владата на канцеларот Шолц се обидува да ја направи германската економија, најсилна во Европа, помалку зависна од руските енергетски извори – нафта, гас и јаглен, објави „АП“.

Иако увозот од Русија во последно време е значително намален, постои страв дека Германија, како и другите европски земји, може да се соочи со недостиг на енергија во наредните месеци.

Новите добавувачи на природен гас се особена загриженост и една од клучните причини за посетата на Шолц придружувана од висока деловна делегација во Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати и Катар, потврдија германските власти.

24.09.2022 - 15:28

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега