Германија се сомнева во квалитетот и безбедноста на руската вакцина

Германија изрази сомнеж во квалитетот и безбедноста на руската вакцина против коронавирусот и посочи дека лек, односно вакцина, може да се регистрира во Европската унија само откако ќе бидат спроведени сите клинички испитувања.

 

– Безбедноста на пациентите е најголем приоритет. Нема податоци за квалитетот, ефикасноста и безбедноста на руската вакцина, изјави портпаролката на Министерството за здравство за германската мрежа РНД.

Претходно денеска, рускиот претседател Владимир Путин објави дека Русија е првата земја што регистрирала вакцината против Ковид 19, по помалку од два месеци тестирања врз луѓе.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

11.08.2020 - 23:03

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега