Германија пред „мегалокдаун“: Објавен нацрт-план за нови мерки, најстроги до сега

 

Германската канцеларка Ангела Меркел ќе усвои нов пакет мерки против коронавирус на денешната средба со лидерите на федералните влади, што ќе биде построг од постојниот. Многумина ги нарекуваат новите мерки „мегалокдаун“.

Германија е во вид на блокада од ноември, која требаше да трае само четири недели на почетокот и дефинитивно ќе заврши пред Божиќните празници. Во меѓувреме, училиштата, продавниците кои не продаваат основни намирници, барови, ресторани и забавни и културни објекти се затворени во земјата, со мерки што постепено се зајакнуваат од воведувањето. Во сила е и мерката според која едно домаќинство може да го посети само едно лице надвор од тој круг.

Во области каде има повеќе од 200 нови случаи на 100.000 жители, не е дозволено да се напушти куќата повеќе од 15 километри за 7 дена.

Експертите, како и бројни политичари се согласуваат дека постојните мерки треба да се засилат затоа што дневниот број на новозаболени лица е рекорден, а повеќе од 1.000 луѓе умираат секој ден.

Кои мерки се воведуваат?

Според „Франкфуртер Алемаин Цајтунг“, Меркел ќе побара училиштата да останат затворени, задолжителна работа од дома, задолжително носење на медицински маски или маски FFP2 на јавно место, па дури и полициски час, а мерките треба да траат до 15 февруари.

Шпигел и Ројтерс дојдоа во сопственост на нацрт-мерките што Меркел ќе ги претстави денес.

Како што е наведено, мерката според која само членовите од исто домаќинство имаат право да се дружат треба да остане во сила, додека само на едно лице им е дозволено да ги посети.

Друга важна мерка би била обврската да се носат маски во јавниот превоз и продавници.

Нацртот особено нагласува дека е клучно училиштата и градинките да останат затворени. „Постојат индикации дека мутираниот вид на вирус се шири побрзо кај децата и адолесцентите отколку претходните видови на вирусот“, се вели во документот. Затоа, училиштата ќе останат затворени до 15 февруари.

Исто така, се планира да се зголеми притисокот врз работодавачите за да им се овозможи на нивните вработени да работат од дома каде што е можно преку посебни прописи.

„Сè додека сме на средно и  високо ниво на новозаразените, нема да има олеснување на мерките“, се вели во нацрт-владиниот документ.

Во нацртот се наведува дека по секоја цена треба да се избегнува ново ненадејно зголемување на бројот на новоинфицирани лица, што би предизвикало нов вид на вирус.

Исто така, се посочува дека една работна група треба да развие концепт за „лесен излез“ од строгите мерки до 15 февруари, со предуслов бројот на заразени да започне да се намалува.

Германскиот министер за здравство Јенс Спан изјави дека постојат индиции дека бројот на новозаболени започнал да се намалува, но дека е рано да се олеснат мерките.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

19.01.2021 - 13:07

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега