Германија очајно бара работници, се воведуваат и нови правила

„Ни требате“, вака германскиот министер за економија Роберт Хабек регрутира квалификувана работна сила од странство во видеото на англиски на веб-страницата на германската влада „Make it in Germany“.

Министерката за внатрешни работи Ненси Фезер нагласува дека Германија е разновидна имигрантска земја, а владата сака „нов почеток во миграциската политика“.

Луѓето кои дојдоа во Германија „направија многу за да ја направат нашата економија силна како што е денес“, вели германскиот канцелар Олаф Шолц во својата најнова видео порака. Како и Фезер, тој промовира поедноставување на Законот за државјанство, пишува Дојче веле.

На Германија ѝ недостигаат сè повеќе експерти и работници: во технологијата и трговијата, гастрономијата, логистиката, образованието или грижата. Кога бејби бумовите (оние родени во две децении по крајот на Втората светска војна) наскоро ќе се пензионираат, проблемот ќе се влоши. „За многу компании потрагата по квалификувани работници е веќе егзистенцијално прашање“, предупреди федералниот министер за труд Хубертус Хејл, особено кога ќе се земе предвид процесот на дигитализација и заштита на климата.

Германската социјалдемократско-зелено-либерална влада веќе најави во коалицискиот договор дека дополнително ќе го развива законот за имиграција. Треба да стане поотворен и поедноставен.

Владата разви три пакети промени поврзани со миграцијата: за законодавството за азил и можностите за оние кои имаат т.н. Duldung (одржлив статус за лица кои немаат статус на престој, но се заштитени од депортација), имиграција на квалификувани работници и стекнување германско државјанство. Многу се зборува за шансите за имигрантите, но и за Германија.

Во Бундестагот веќе се разговара за првиот миграциски пакет и наскоро треба да се донесе одлука.

На крајот на минатата година околу 240.000 лица со т.н „Дулдунг“, претрпе статус: нивното барање за азил беше одбиено, но нивното депортирање беше привремено суспендирано - на пример поради ризици во матичната земја, сериозна болест или недостаток на патни документи. И покрај тоа што нивниот толерантен статус е продолжен со години, и ако (некои) се добро интегрирани, работат и нивните деца одат на училиште, може да бидат депортирани преку ноќ.

Оваа германска влада сака да го промени тоа: секој што живее во Германија најмалку пет години од 1 октомври 2022 година, треба да добие ново право на престој за година и половина. Денес, околу 136.000 луѓе имаат право на тоа. Оние кои не сториле кривични дела можат да се квалификуваат за право на постојан престој во овој пробен период.

Министерот за внатрешни работи Фаезер тоа го објаснува вака: „Ова, пред сè, значи дека тие сами заработуваат за живот, дека зборуваат германски и дека можат недвосмислено да го докажат својот идентитет“. Доколку се исполнат сите услови, тие добиваат трајно право да престојуваат во Германија. Ова ќе им даде сигурност на засегнатите и на работодавците. И на властите исто така би им олеснало.

Враќањето на оние кои не можат да останат треба да се врши поконзистентно од претходно, велат од Федералното МВР. Ова е особено точно за криминалците. Новиот закон треба да го олесни депортирањето и притворањето во очекување на депортација.

Вториот миграциски пакет се однесува конкретно со имиграцијата на квалификувани работници. Петте министерства се договорија за клучните точки.

„На Германија итно ѝ требаат квалификувани работници во сите сектори. Затоа мора да се искористат сите потенцијали во земјата и во странство“ - ова се првите реченици во документот за клучните точки за имиграцијата на квалификувани работници што ДВ ги добиле на проверка. Сојузната агенција за вработување претпоставува дека Германија секоја година бара прилив од 400.000 работници од странство. Досега многу луѓе доаѓаа во Германија од други земји на ЕУ, но во тие земји одамна се чувствуваат демографски промени.

Од 2020 година, постои закон за имиграција за квалификувани работници, но имиграцијата од земји кои не се членки на ЕУ во Германија е ограничена - и е намалена за време на пандемијата на коронавирус: во 2019 година, околу 39.000 луѓе од земји кои не се членки на ЕУ дојдоа во Германија за вработување , што е само 0,1 отсто од вкупната домашна работна сила. Во 2020 година имало само 29.000 од нив.

 

01.12.2022 - 22:53

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега