Германија бара помош од ЕК: Нашите „пријателски“ земји бараат астрономски цени за гас

Германскиот министер за економија, Роберт Хабек во интервју за весникот „Ноје оснабрикер цајтунг“ се пожали за тешката ситуација во којашто се наоѓала државата, а особено го искажа разочарувањето од пријателските земји, му давале астономско високи цени за гасот.

Се жали за „астрономските“ цени што ги бараат „пријателските“ земји на Германија, пред се САД, за испорака на гас, во време кога тие сакаат да ги заменат испораки од Русија.

„Некои земји, дури и пријателски, бараат астрономски цени“, рече Роберт Хабек во интервјуто.

 „Тоа е проблем“, рече министерот и ја повика Европската комисија да „разговара“ со овие земји.

 
05.10.2022 - 14:40

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега