Георгиевски: Процесот на уривање на дивоградбите ќе биде болен и тежок

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиевски порача дека процесот за уривање на дивоградбите оди тешко, затоа што нема правосилни решенија за уривање на дивоградбите.

 

Не се знае колку од објектите што имаа статус дивоградби во Охрид и долж брегот ќе ги урива општината. Дел од нив со закон може да бидат легализирани, а дел спаѓаат под ингеренција на Министерството за транспорт и врски. Процесот навистина ќе биде болен и тежок, ќе трае една година или две. Ќе мора да се поправат сите грешки од минатото“, порача охридскиот градоначалник.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

21.10.2019 - 17:36

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега