Георгиевска: Во овие четири години платите постојано растат

Според официјалните податоци, просечната плата за месец април 2021 изнесува 28.438 денари, што е раст од 10,1 отсто во однос на истиот месец 2020 година, рече на прес-конференција, пратеничката од СДСМ, Марија Георгиевска, која нагласи дека Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев во континуитет преземаат ефикасни економски мерки.

„И во време на пандемија, светска економска и здравствена криза, платите не стагнираа, туку напротив, продолжија со растот. Наша цел како владејачка партија е да го оствариме ветувањето дадено пред граѓаните, за минимална плата од 18.000 и просечна плата од 36.000 денари до крајот на овој мандат“, посочи претставничката на СДСМ додавајќи дека владејачката партија останува посветена на помош и поддршка на економијата и помош и поддршка на сите работници.

23.06.2021 - 12:58

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега