Генијален трик - како да ги чувате кромидот и лукот за да ви траат со месеци

Еве неколку совети како да ги чувате кромидот и лукот за да бидат употребливи неколку месеци.

Потребни ви се хартиени ќеси и спајалици. Направете дупчиња на хартиените ќеси, така што помеѓу секоја ќе има раздалеченост барем 1,5 сантиметри.

Ставете го кромидот во ќесата, затворете ја со спајалици и оставете ја ќеста на своето место така што отворот ќе биде свртен надоле.

З а намирниците да бидат свежи, немојте да ги чувате во фиоки. Исто така не чувајте компири во близина на кромид и лук, бидејќи тој испушта гасови кои предизвикуваат пропаѓање на зеленчукот.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

18.03.2019 - 22:34

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега