Гелова Стојанова: СДС и медиумите блиски до нив молчат за расипничкото и недомаќинското работење на Тевдовски

 

СДС и медиумите блиски до нив молчат и никаде ги нема да кажат збор за расипничкото и недомаќинското работење на министерот за задолжување и кратење, Драган Тевдовски, изјави денес пред Министерството за финансии Соња Гелова Стојанова од ВМРО-ДПМНЕ.

-Лажните душегрижници кои дигаа хистерии до пред некој месец за секоја аукција на државни хартии од вредност, сега молчат кога министерот за задолжување во рок од 70 дена успеа да ја задолжи државата само по овој основ за над 100 милиони евра. За само 70 дена министерот за кратење и задолжување Тевдовски, успеа да го задолжи секој македонски граѓанин за нешто над 3100 денари, односно 50 евра. На дневна основа министерот за ја задолжува Македонија за околу 1.5 милиони евра, вели Гелова Стојанова.

Таа истакнува дека лицемерието се видело и кога министерот за задолжување успеал да стопи 126 милиони евра од девизните резерви, а дежурните аналитичари од СДС за ова немаат никаков коментар.

-Ова значи дека досега граѓаните на свој грб го осетија недонаќинското работење на СДС изразено во над 226 милиони евра, што по основ на задолжување, што по основ на топење на девизните резерви. Ова е резултатот од нивната негрижа, Неодговорност и незнаење. Патем од сето ова граѓаните не видоа ништо. Ниту се отпочнаа капитални инвестиции, ниту се отпочнаа градинки, училишта, болници, патишта, водоводи, канализации, туку напротив се кратат и стопираат и тие кои што отпочнаа или требаше да почнат. Досега видовме дека парите на граѓаните завршуваа само на контото партиски вработувања, договорни услуги, дебели хонорари на комедијанти, шарени револуционери, штабски поети и слично, истакнува Гелова Стојанова.

Граѓаните на дело ја видоа целата неспособност на СДС. За тоа ќе им испорачаат казна на престојните локални избори. Тогаш СДС ќе ја понесе својата политичка одговорност за своето неработење и погрешните политики на штета на националните и државните интереси.

 

 

 

12.08.2017 - 15:16

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа