ФЗОМ: Валерија Зафировска нема конзилијарно мислење од соодветна здравствена установа

 

Фондот за здравствено осигурување на Македонија соопшти дека во врска со апелот за донација за лекување во странство на девојчето Валерија Зафировска, стапил во контакт со родителот и утврдил дека осигуреното лице не располага со конзилијарно мислење од соодветна македонска здравствена установа.

Од Фондот наведуваат дека иако немаат добиено барање за лекување во странство на малата Валерија, веќе закажале состанок со стручните лица од Универзитетската клиника за неврохирургија и со Универзитетската клиника за детски болести кои ќе го дадат својот наод и стручно мислење.

Фондот максимално брзо ќе одговори и ќе излезе во пресрет на барањето за лекување во странство за осигуреното лице доколку конзилијарно мислење е потврдено од соодветната клиника и во согласност со законските прописи.

Фондот искрено се надева дека лекувањето ќе биде успешно. На крајот би сакале да додадеме дека наша прва и основна цел е грижата за осигурениците, стои во соопштението. 

 

 

 

14.11.2017 - 15:09

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа