Фотографии кои го обиколија светот: Руските власти открија што ќе се случи со изгладнетата поларна мечка (видео)

Светот го обиколија фотографии од изгладнете поларна мечка која залутала и по грешка залутала во индустрискиот град Норилск, откако поминала 1600 километри во погрешен правец.

Експертите велат дека во прашање е женка , стара околу две госини, по грешка се одалечил од своето природно живеалиште и тргнала на југ.

Мечката шетала по прометни улици низ градот, но се чинела премногу уморна за да ги нападне луѓетокои ја гледале во шок.

Враќање на животното во природата воопшто не е лесно бидејќи е ризично за неговото здравје, посено е ризичен начинот на успивање.

Руските медиуми пренесуваат дека мечката ќе биде успиена постепено, па ќе ја префрлат во Краснојарск, додека трошоците за транспорт ќеги сноси позната руска компанија.

Инаку мечката тежи околу 200 килограми.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

20.06.2019 - 10:41

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега