ФОТО: Жестоко заладување стигна на Балканот - снег во Хрватска

Во цела Далмација промената на времето донела голем пад на температурите, а некаде имало и снег.

Во попладневните часови температурата на хрватското крајбрежје била над 12 степени, што е пад од дури 15 степени во однос на минатата недела.

Ниските температурите биле проследени со дождови и грмотевици.

Дури и снег бил забележан во Далмација. Некаде околу 20 часот температурата во воздухот паднала на 0 степени, а дождот преминал во густ снег кој засега не се задржува на тлото.

Снег се очекува и на планините Динара и Камешница.

 

 

 

16.05.2018 - 08:41

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега