ФОТО: За време на молитвата на литургијата за патријархот Иринеј долета во Храмот Свети Сава

Поглаварот на Српската православна црква, српскиот патријарх Иринеј (90), ќе биде погребан денес во криптата во Храмот Свети Сава во Врачар, пренесува Танјуг.

Реквиемската литургија започна во 9 часот, во централниот дел на храмот, каде што е изложено телото и го служи митрополитот Дабро-Босански Хризостом.

За време на молитвата гулаб долета во Храмот Свети Сава. Птицата била свртена кон фреските на Немањиќ и распнувањето на Исус.

Патем, по завршувањето на богослужбата во продолжението на литургијата, претседателот на Србија Александар Вучиќ, митрополитот Хризостом, српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик и поглаварот на катедралната црква во Белград, протоереј-ставрофор Петар Лукиќ, ќе се збогуваат од патријархот.

По беседите, остатоците на Патријархот ќе бидат спуштени во гробот во криптата од свештеници од Белград.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

22.11.2020 - 14:15

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега