ФОТО: Срушена градинката во Петриња, се слушаат крици и плач - градоначалникот бара да се испрати помош

Силен земјотрес ја погоди Хрватска, 6,2 според Рихтеровата скала, епицентарот бил кај Петриња, но се почувствувал низ цела Хрватска.

На снимките на Н1 телевизија репортерите што се јавуваат во живот велат дека се случаат крици и плач. Репортерите јавија и дека настрадало едно дете.

Градоначалникот на Петриња, Даринко Думбовиќ во првата изјава после земјотеесот кажа дека половина град е срушен и побара во Петриња итно да се испрати помош.

„Извлекуваме луѓе од автомобили, не знаеме дали имаме мртви и ранети, слушнав дека градинката се срушила, но за среќа во неа немало деца“, кажа Думбовиќ.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

29.12.2020 - 13:21

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега