ФОТО: Солзавец и водени тпови пред судот во Атина - на улица има околу 15.000 луѓе, Златна зора е прогласена за криминална организација

Причина за протестите во Атина е пресудата за популарната политичка групација, екстремно десничарската "Златна зора", која атинскиот суд утрово ја прогласил за криминална.

„Златна зора", потсетуваме, била трета по сила партија во грчкиот парламент во времето на грчката должничка криза. 

Со денешната пресуда завршил петгодишниот судски процес. Со пресудата е утврдено дека седуммината поранешни пратеници, вклучувајќи го и лидерот на партијата Николаос Михалолиакос, се виновни водење на криминална организација, додека останатите се виновни за учество во криминална организација.

Пред судот бил одржан, како што пишува "AP", антифашистички собир, на кој присуствувале околу 15.000 луѓе. Меѓутоа, на улиците имало и приврзаници на Златна зора, и дошло до помали судири со полицијата која од група граѓани била гаѓана со камења.

„AFP" пренесува дека бил фрлен солзавец и дека се користени водени топови.

Групата мажи која се судрила со полицијата носела качулка, а кон органите за ред фрлала молотови коктели, димни бомби и разни други предмети на полициските сили.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

07.10.2020 - 14:36

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега