Фото: Силно невреме и голема количина снег предизвикаа општ хаос во Хрватска

 

Силното невреме ја зафати вчера цела Хрватска.

 

Во Ријека до 19 часот наврнало скоро 200 милилитри дожд, што преизвикало бројни проблеми во сообраќајот, јауваат хрватските медиуми.

Во некои делови од градот водатадостигнала длабочина и до 40 сантиметри.

Пожарникарните екипи велат дека додека врнело имале околу 15 интевенции. Според нивните зборови, по 20 часот состојбата била подобра и се смирила.

Силно невреме од Копар до Трст, а со заладувањето во вечерните часови, дождот брзо се претворил во снег на планините.

 

 

 

24.10.2017 - 09:31

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа