ФОТО: Шилегов скенираше фискална сметка - ги повика сите гтраѓани да се приклучат на проектот „Мој ДДВ“

По повод мерката враќање на 15% од пресметаниот ДДВ,  во трговскиот центар „Веро Џамбо“ во Скопје се отвори штанд на проектот „Мој ДДВ“ на кој скенираше фискална сметка и градоначалникот  Шилегов.

- Задоволство ми е да се приклучам во промоцијата на проектот „Мој ДДВ“ кој бележи одлични резултати. Апликацијата Мој ДДВ ја симнале околу 170.000 граѓани, скенирани се точно 4.604.000 фискални сметки со кои е остварен промет од околу 2,5 милијарди денари. Секој граѓанин може, секој граѓанин би требало да сака да биде на свој начин контролор на фискалниот промет во нашата држава. Ваквата акција овозможува секој од нас да придонесе за збогатување на нашиот семеен буџет, но исто така да придонесеме за зголемување на буџетот на државата, на градот и на општината. Тоа значи повеќе пари во буџетот на државата, со кои се градат нови улици, булевари, градинки, училишта, паркови и слично - рече Шилегов.

Градоначалникот Шилегов ги повика граѓаните да се приклучат на проектот и да скенираат сметки затоа што така сите заедно ќе овозможиме поквалитетен живот.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

22.07.2019 - 16:46

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега