ФОТО: Радмила е професорката од Србија која се удави на познатото летувалиште - колегите раскажаа се за неа

Радмила Божиќ, кој трагично настрада на Сицилија, до неодамна работела како професор на економската група предмети во Средното економско училиште во Лозница. Во градот многумина ја познавале, бидејќи целиот работен век била педагог на млади генерации, а во пензија отишла во јуни оваа година.

-Шокиран сум од нејзината смрт. Радмила беше исклучителна жена која сите ја сакаа и почитуваа. Работевме заедно и за неа можам да кажам се најдобро. Беше одличен професор, со големо срце, голем хедонист. Го сакаше животот, патувањата, беше голем љубител на животни. Секогаш беше расположена, сакаше да се шегува - рекол нејзиниот професор Слободан Сапсојевиќ.

Радмила никогаш не била мажена, живеела сама, но секогаш била опкружена со пријатели. Била особено посветена на работата како професор, а повеќе од се сакала да патува.

Нејзиниот профил на Фејсбук е богат со фотографии од бројни дестинации кои ги посетувала. Нејзините колеги велат дека неодамна ја продала куќата во Лозница и купила стан во Белград.

Велела дека Лозница ѝ е тесна и сакал пензионерските денови да ги помине во голем град.

Веста за нејзината смрт до Србија пристигнала после дедн ден откако Радмила се удавила во Сицилија.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

22.07.2019 - 18:05

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега